zahlavi.GIF

Global Politics

TÝDEN.CZ

20. 9. 2018
Rubrika: O politice

Pražský volební podvod

Autor: Michael Fiala

01.11.2010 11:33

Po dlouhé době nepřispívání na svůj blog přicházím zpět poněkud rozhořčeně. Mohou za to poslední volby v Praze.

Pražské volby a následné vyjednávání vrhají negativní světlo na zdejší politické aktéry hned ve dvou rovinách. První z nich je otázka změny volebního systému, kde svoji „minusovou“ roli hraje ODS, druhá z nich se týká povolebního koaličního vyjednávání, kde se ztrapňují zejména představitelé ČSSD.

O pokřiveném poměrném volebním systému zastoupení, které se objevuje v ČR ve volbách do Poslanecké sněmovny, jsem už lehce mluvil např. v mém dřívějším článku Chce to změnu… Systém pro volbu do pražského magistrátu, který vymyslela zcela účelově pražská ODS, je ještě horší a disproporční. ODS odstřihla od jakéhokoli zastoupení středně malé strany a zajistila si klid. Je zcela lhostejné, co tvrdí někteří ústavní právníci o tom, že tato změna není v rozporu s ústavou či se zákony. Pointa spočívá v tom, že byl proveden útok na demokratické principy poměrného zastoupení, na které si zdejší představitelé hrají. Důsledkem této manipulativní změny nakonec bylo, jak všichni víme, že za branami vstupu do pražského magistrátu zůstaly například Strana zelených v koalici s SNK-ED nebo Věci veřejné. Když se podíváme na jejich volební zisk, tak prvně jmenovaná koalice získala 5,90 % hlasů, což je 203 363 hlasů (nikoli jednotlivých voličů), a VV 5,66 % (195 158 hlasů). Přesto nemají ani jednoho zastupitele v rámci 63 křesel. Nechci soudit kvalitu a ideologii těchto stran, pouze tvrdím, že je to nespravedlivé. 23,10 % hlasů pro ODS se pak může jevit jako velmi slabý trest pro tuto v Praze značně zdiskreditovanou stranu, byť v minulých volbách získala 54,42 % hlasů, což je téměř dvakrát tolik.

Po volbách jsem si – zcela naivně – myslel, že vyjednávání o budoucí vládě alespoň chvíli zamrznou ve zvláštním bludném kruhu, kdy ČSSD bude chtít jít do koalice s TOP 09, protože ODS je zdiskreditovaná. TOP 09 však bude jít chtít kvůli vzájemné programové shodě do koalice s ODS. Ta však vidí v TOP 09 pravicového konkurenta a raději by vládla s ČSSD v pozici silnějšího a zůstala by u moci zachovávajíc si víceméně status quo. Alespoň vyjádření různých představitelů těchto stran na to poukazovala. Jenže ejhle, to by česká politická scéna nesměla být tím, čím je. Nyní se nacházíme ve stavu, kdy zcela reálně hrozí, že druhá a třetí strana obejde vítěze TOP 09 a vytvoří koalici ODS a ČSSD. To je z obecného hlediska zcela legitimní krok, avšak v tomto konkrétním případě jasný podraz. Jiří Dientsbier ml. prohlašoval, že s ušpiněnou ODS nikdy, což by se teď ukázalo jako jasná lež. Sám by za to tolik nemohl, na tuto strunu bude hrát více kamarád ODS, přesto sociální demokrat a prapodivná postavička, Petr Hulínský. Na tom ovšem nesejde, pokud totiž ČSSD uzavře koalici s ODS, ukáže se jako silně pokrytecká strana. A ODS? Ta vymění vlastní očistu a kajícné chování, což by mělo jistě dlouhodobý efekt, za krátkodobé setrvání „u koryta“.

P.S: Vyjednávání stále trvají a ve hře je jakákoli varianta. ODS + ČSSD je však děsivá varianta, pokud se má v Praze něco změnit k lepšímu. Nechme se proto překvapit, jak se strany nakonec dohodnou. Bojím se však, že vzhledem k pokřivenému volebnímu systému, kdy jediná další strana v zastupitelstvu je KSČM, je každá varianta špatná.

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.63

Diskuze

Michael Fiala

Blog nejen o globální politice a mezinárodním dění...
b13 22.jpg
Oblíbenost autora: 7.36

O autorovi

Student politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK a historie na FF UK.

Kalendář

<<   září 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

zapati.JPG