zahlavi.GIF

Global Politics

TÝDEN.CZ

20. 9. 2018
Rubrika: Česká společnost

Pryč s totální anonymitou

Autor: Michael Fiala

10.12.2009 15:11

Sám zastávám v mnohém až ultraliberální názory. Svobodu jedince považuji za jednu z největších hodnot a jsem háklivý na zbytečné vnější zásahy a vlivy do života člověka, zejména ze strany státu či jiných institucí. Přesto všechno velmi oceňuji krok, ke kterému se nyní uchyluje internetový server lidovky.cz.

Lidovky se rozhodly více moderovat a krotit vulgaritu a zbytečnost drtivé většiny diskusí, které se vedou pod články. Lidovky definovaly 15 pravidel, podle kterých se budou diskuse řídit a mazat nevhodné příspěvky. Můžete si je přečíst ZDE.

Jeden jediný, za to celkem zásadní problém vidím v pravidle číslo 4, které říká: „U jednotlivých příspěvků se zobrazí skutečné jméno diskutujících“. To považuji za zbytečné a pro mnoho lidí v leččems možná i nebezpečné pravidlo. Se zbytkem ale bez výhrad souhlasím. Registrace diskutujícího a právo mazat příspěvky redakcí jsou základem rozumné diskuse. Stačí se podívat kdekoli, kde vůbec neexistují nebo existují jenom velmi benevolentní pravidla. Číst takovou diskusi nemá vůbec smysl. Dva tábory (většinou modří versus oranžovorudí) se zasypávají nadávkami, neumí pořádně česky a nadužívají tlačítka „caps lock“, aby snad dodali svým štvavým slovům nějakou tu váhu. Pouze masochista si počte, pouze člověk nenormální se zapojí, byť přiznávám, že touha vynadat tomu druhému za jeho názor je tak lákavé a jednoduché.

S podobným problémem se setkávám i na Týdnu, a to včetně blogu. Zdejší prostředí nepovažuji za nejlepší, ačkoli i na rozumnou diskusi se dá i zde narazit. Nejvtipnější faktem však zůstává to, jak mohutně se zvedne vlna odporu napříč dříve nesmiřitelnýmimi tábory, jakmile se jim mají ustřihnout křídla. Přesně tak se stalo i v případě Lidovek. Nadávky se v takovou chvíli spojí v jeden trychtýř, který ústí a sype se na společného nepřítele – redakci. Ta nejsprostější a nejnevzdělanější lůza vzdychá a naříká na cenzuru, mluví o Orwellovi a svých svobodách. Dojemné, ale já si rád přečtu zajímavý názor, nikoli příspěvky typu „rudej komanči“ nebo „modrá strako“.

Nejlepším řešením, jak se vyhnout české žumpě intenetových vod je nepovolovat vůbec diskuse. Dělá to řada portálů, zejména v zahraničí a informace tím nijak netrpí, ba naopak. K tomu se ale nutně nekloním. Pokud má existovat rozumná diskuse, která se nemá zvrhávat v nerelevantní chatování, je třeba regulací, jako v případě Lidovek. A to ani není zapotřebí celých skutečných jmen (jak už jsem řekl, to je za hranicí). Prvním krokem je registrace vlastního účtu s nickem (přezdívkou) například skrze e-mail. Pod tímto účtem pak mohou slušní lidé diskutovat a nebát se postihů. Neslušní budou mazáni a po opakovaných excesech banováni. Oni si pak rozmyslí, zdali jim stojí za to, zakládat si nové a nové e-maily a účty.

Stačí se rozhlédnout kolem – někteří kvůli vulgaritě diskutujících již uzavřeli diskuse pod svými blogy.

Vyzývám Týden, aby se nebál zkusit učinit podobný krok. Stěžovat si budou jen ti, proti kterým je třeba na internetu bojovat. Zanadávat si mohou v hospodě.

 

 

Zdroje: lidovky.cz 

Obrázek: notebook.cz

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.23

Diskuze

Michael Fiala

Blog nejen o globální politice a mezinárodním dění...
b13 22.jpg
Oblíbenost autora: 7.36

O autorovi

Student politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK a historie na FF UK.

Kalendář

<<   září 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

zapati.JPG