zahlavi.GIF

Global Politics

TÝDEN.CZ

20. 9. 2018
Rubrika: Česká společnost

Quo vadis, týdeníku Týden?

Autor: Michael Fiala

20.10.2009 12:25

Nevím kolik let mi chodí předplacený Týden do schránky, ale vím, že již nejméně 7 let jsem pravidelným čtenářem tohoto týdeníku. Aneb týden co týden mám na stole Týden. Zvykl jsem si na něj a slouží mi jako relativně dobrá studnice informací. Bohužel mi to nedá, abych nevyjádřil velké znepokojení nad tím, kam se tento časopis ubírá. Pomiňme nyní internetovou odnož TÝDEN.CZ, která si zachovává určitou kvalitu již od svého vzniku. Časté citace ze strany větších médií jsou toho důkazem. S časopisem je to horší a obávám se, že tento trend se jen tak jednoduše neobrátí.

Již dlouho s nelibostí sleduju nechutné obálky Týdne, které při obhajobě proti nařčením, že Týden je bulvár, tak krásně nahrávají osočovatelům. I já začínám být nahlodaný. Kde jsou ty časy, kdy se Týden pyšnil vtipnými kolážemi, fotomontážemi a originálními obálkami typu „Piráti ze Strakovky“? Ne, že by tato tradice nebyla i za šéfredaktora Balšínka, ale nekonečně obludné obálky plné polonahých dívek, aut a bulvárních pseudotémat se stávají smutným pravidlem. Chápu, že časopis se musí prodat a že se musí někdy nalákat čtenářstvo velkým nadpisem SEX, ale u časopisu typu Týden by to měla být (a snad i je) značka, která prodává, nikoli nafintěná obálka.

Když z vedení časopisu odešel Dalibor Balšínek, přijal jsem to jako změnu, která časem vždy musí přijít. Stejně tak jsem oplakával dřívější ztrátu delších článků od Daniela Deyla, ale takový je život. Nic z toho neznamenalo zásadní změnu ve směřování časopisu a za to si dočasného šéfredaktora pana Daniela Málka vážím. Jaké překvapení na mě však čekalo, když jsem nedávno otevřel nový Týden a z editorialu na mě koukal nažehlený manažer s lehce vytáhnutým rukávem, aby bylo možno si dobře prohlédnout jeho jistě drahé hodinky. Od pohledu žádný intelektuál, ale já nejsem na povrchní soudy - co když onen muž jménem František Nachtigall je pouze úspěšná novinářská kapacita, která se ráda obléká? Když jsem si však přečetl jeho „editorial“, což byla zkrácená verze obsahu, začal jsem pojímat větší podezření. O to více mě pobavilo, že byl tento nicneříkající editorial zařazen na internetu do rubriky „názory“. To už jsem k ironickému posměšku neměl daleko.

Netrvalo dlouho a zjistil jsem, že tento muž přišel z vedení Aha!. Řekl jsem si: aha. Začalo mi být všechno jasné. Buďme ale spravedliví, Dalibor Balšínek také přišel z bulváru. Ten ale bulvarizaci Týdne držel jakž takž v normě. Bojím se však tohoto nového manažera, která není ani s to, napsat slušný editorial. V novém čísle už to vzdal a píše to za něj „Vaše redakce“. (Pokud je důvodem chvilková indispozice pana šéfredaktora, např. dovolená nebo nemoc, tak se omlouvám a beru zpět. Na kvalitě jeho editorialů to však nic nemění.) Šéfredaktor však není všechno. Celkem kvalitní redakci totiž opustili dva - troufám si říct nejlepší – redaktoři Jiří Peňás a Ondřej Štindl, které si do Lidových novin nevzal nikdo jiný než nový šéf Balšínek. Tuto kvalitní ztrátu Týden jen tak nezacelí, byť noví kulturní redaktoři vypadají zatím slibně. Otázkou je, kdo všechno nabere podobný kurz směrem „do pryč“ a z Týdne se začne stávat úplně jiný časopis. Jediné plus vidím v příchodu velmi kvalitní redaktorky Renaty Kalenské, která uměla v LN rozpalovat Paroubky do běla, ale na sebelepších rozhovorech celý časopis nepostavíte.

Opravdu nechci panu Nachtigallovi křivdit, ale vážně si nemyslím, že stavění manažera z bulváru může Týdnu nyní pomoct, jako to kdysi udělal bezesporu Balšínek. Troufnu si říct, že mám i celkem dobrou zkušenost pro to, abych mohl Týden porovnat například s Respektem, jehož jsem také pravidelným čtenářem. Zatímco dříve jsem Týden považoval za kvalitnější v tom smyslu, že obsahuje pro zvědavou duši mnohem více zpráv, a Respekt naopak v tom, že umí jít do hloubky a jeho kvalitní reportáže a analýzy nemají v rámci české publicistiky obdoby (to nepočítám články z The Economist apod.); tak v poslední době Respekt vyhrává na plné čáře. Na skvělé originální obálky pana Reisenaura se těší člověk celý týden. Stejně tak četba Respektu dá člověku mnohem více informací, kritických zamyšlení a hlubšího náhledu než četba Týdne. Vždyť stačí porovnat hlavní témata a kauzy, kterým se časopisy věnují. Respekt se zpravidla zajímá obšírně o politiku, svět, ekonomiku a společnost, zatímco Týden dokázal posledně vyprodukovat nezáživné dlouhé články o korupci a ceně aut (!). Oboje proložené „profi“ obrázky a tabulkami, samotný obsah však nepříliš zajímavý.

Samozřejmě, že hlavní rubriky (domácí, zahraničí, ekonomika, kultura) jsou stále kvalitní a přinášejí zajímavé informace, avšak bojím se, že Nachtigall je přesně tím člověkem, který dopomůže bulvarizaci Týdne a nad zmíněnými rubrikami zvítězí rubriky jako „moderní život“ nebo „auta“, což jsou témata jemu bližší, jak se dá zatím vydedukovat. Já osobně bych si takový vývoj nepřál a pevně doufám, že i od příštího roku bude Týden natolik kvalitní, abych si ho chtěl opět předplatit. Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.03

Diskuze

Michael Fiala

Blog nejen o globální politice a mezinárodním dění...
b13 22.jpg
Oblíbenost autora: 7.36

O autorovi

Student politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK a historie na FF UK.

Kalendář

<<   září 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

zapati.JPG