zahlavi.GIF

Global Politics

TÝDEN.CZ

20. 9. 2018
Rubrika: Antifašismus

Nácek se rád opičí

Autor: Michael Fiala

02.05.2009 22:43

Ať vám bude jakýkoli Autonomní nacionalista, člen Dělnické strany, Národní strany nebo jen sympatizant Národního odporu tvrdit, že nemá s nacismem nic společného, nevěřte mu. Je to propojená struktura lidí, kteří se z rozličných důvodů hlásí k ideologii šířící nejen rasovou nenávist (viz autorův článek Nesprávná rovnítka). Všichni, když se řekne "nácek", máme ten obraz před sebou - vyholené hlavy, poněkud tupé výrazy, často tetování a svaly. Skinhead, řekne si každý, řekne vám to reportér v televizi, přečtete si to v novinách. A tím jsme se dostali na začátek našeho vyprávění, které by se mohlo jmenovat Pohádka o náckovi aneb jak hloupý Honza ke svojí image přišel.

Skinhead? To je ve skutečnosti pravý opak rasisty. Historie hnutí skinheads je nesmírně bohatá a na její popis tu není dostatek místa. Je ale nutné říct především to, že počátky hnutí se datují do 50. let na Jamajce, kde byli v módě tzv. rude boys. Tito hoši, kteří se oblékali jako američtí gangsteři (obleky, úzké černé kravaty, klobouky), byli naprosto apoličtí. Pocházeli z dělnických rodin a spojovala je jedna velmi důležitá věc, a to hudba. Dvoudobé rytmy žánru ska (předchůdce reggae) se spolu s antilskými imigranty uchytily na přelomu 60. a 70. let ve Velké Británii (tzv. druhá vlna ska). Zde také vznikli něco jako "praví" skinheads, kteří krom hudby milovali také dělnickou třídu, hospody a fotbal (hooligans). Žádní svatouškové to nebyli, rádi se prali, ale byli stále absolutně apoličtí a antirasističtí. Avšak na sklonku 70. let se objevila na scéně punková kapela jménem Skrewdriver, kterou vedl Ian Stuart Donaldson. Tento chlapík v průběhu pár let přeměnil svoji kapelu na skinheadskou. Donaldsonovo blouznění o výjimečném německém národu a obdiv k Adolfu Hitlerovi dal poté vzniknout první neonacistické skinheadské kapele. Od té doby se také začal neonacistický mor šírit napříč skinheadskou kulturou a začal si ji totálně přivlastňovat. Navzdory snahám tradičních a jiných skinheads se veřejnost od holohlavých obrací a automaticky je považuje za rasisty a neonacisty. Že toto hnutí pochází z britské dělnické třídy a má kořeny na černé Jamajce je pouze smutným paradoxem. 

Holá lebka však neznamenala všechno. Na hudbu také nemá nikdo patent. Neonacisté si přivlastnili ale i módu. Vysoké těžké černé boty, bombery a značky oblečení jako Ben Sherman nebo Lonsdale - to je skinhead. A nácek? Ten kopíruje i tady. Vysoké těžké černé (nejlépe okované) boty a bombery. Stačí se podívat na obrázky z neonacistických pochodů či z fotbalových hajlujících kotlů. Jedno tričko a mikina Lonsdale vedle druhé. Jsou tu samozřejmě i jiné ryze nacistické značky. Z mnohých jmenujme Grassel, Nibelunger, Eighty-Eight a zejména velmi oblíbenou značku Thor Steinar, která udělala bílé nadřazené rase poněkud vrásky na čele, neboť jí odkoupila firma ze Spojených arabských emirátů. Těžko vysvětlovat náckovi, že Arabové (ale i Romové) patří spolu s nimi do stejné europoidní větve.

Ale trendy se mění a neonacisté s nimi. Poté, co de facto zničili skinheadskou kulturu, opouštějí klasickou vizáž vyholeného svalnatce v bomberech a inspirují se tentokrát u svých úhlavních nepřátel – antifašistů a anarchistů. Už samo oblečení Thor Steinar je pohodlnější a sportovnější, ale na demonstrace a případné bitky s policií je potřeba ještě něco. Nebýt poznat. Proto se poslední dobou neonacisté ukazují v černém oblečení, černých kuklách nebo šálách a slunečních brýlích. Vytvářejí tím tzv. Black bloc kvůli své horší identifikaci ze strany policie, čímž nepokrytě vykrádají své odpůrce. O oblíbené barvě černé a červené na praporech, což jsou barvy anarchistů, netřeba mluvit.  

To ale není zdaleka všechno. Antifašisté mají již delší dobu kampaň Good Night White Pride (což se dá přibližně přeložit jako „Dobrou noc bílá pýcho“). Pod tímto heslem se hrají stovky koncertů po celém světě a samolepky s ním „zkrášlují“ ulice a podchody. Existuje například ještě variace Let´s Fight White Pride („Bojuj s bílou pýchou“), kterou lze také vysledovat v hojném počtu na samolepkách roztroušených po městech, ale GNWP je známější. Jak tohle může okopírovat nácek? Velmi jednoduše. Vyrobil vskutku originální heslo Good Night Left Side („Dobrou noc levice“) a Let´s Fight Left Side.

Když antifašisté začali pořádat fotbalový turnaj s příznačným názvem Love Football Hate Rascism („Miluj fotbal, nenáviď rasismus“), okamžitě přispěchali neonacisté se svým vlastním fotbalovým turnajem Love Football Hate Multi Culti. Na antifašistickou aktivitu s názvem We Will Rock You, která má za cíl šířit osvětu ohledně značek oblečení spjatých s neonacismem (viz výše), dostalo se jim neonacistické odpovědi v podobě pokusu o vznik něčeho s názvem We Will Love You. Ten, kdo si zkusí porovnat internetové stránky antifa.cz a odpor.org, má také velmi brzy jasno v otázce kdo kým se to vlastně nechal inspirovat.

Pokud antifa provádí velmi kvalitní monitoring neonacistů (o kterém si autor článku troufá tvrdit, že je určitě lepší nežli má naše drahá Policie ČR), kde si můžete prohlédnout fotky, jména, oblíbené aktivity, kamarády, ale často i telefonní čísla ctitelů nacismu, tak neonacisté na tento „voyerismus“ – jak oni říkají – umí přece také odpovědět. Existují neonacistické stránky (Redwatch) věnující se monitoringu levicových, antifašistických a dalších osob. Zkrátka všem nepřátelům ultrapravice a rasy. Po náhledntí do této „databáze“ se však člověk neubrání jízlivému úšklebku nebo spíše upřímnému smíchu. Člověk tu najde pod patrně identifikačními čísly krom nevinných náhodně vyfocených lidí také například oficiální fotky komunistických poslanců Exnera či Dolejše. Je tu i kněz Tomáš Halík, primátor Pavel Bém nebo herec Jan Kraus.

Člověk se neonacistické plagiátorské činnosti ani nestačí divit, neboť kopírují vše a do puntíku. Přesto všechno ale zůstávají neonacisté reálnou hrozbou pro naši společnost a my bychom neměli zůstat apatičtí. Otázkou zůstává, proč nedokáží vymyslet něco vlastního a originálního? Možná protože, jak říká jeden velmi vtipný street art, s IQ 88 ani okno nenakreslíš… 

 

zdroje: skaweb.cz, antifa.cz, wwry.antifa.net, en.wikipedia.org, lfhr. winstonkids.net, odpor.org, whitejustice.com/redwatch... ad.

obrázek: ihned.cz

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5.22

Diskuze

Michael Fiala

Blog nejen o globální politice a mezinárodním dění...
b13 22.jpg
Oblíbenost autora: 7.36

O autorovi

Student politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK a historie na FF UK.

Kalendář

<<   září 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

zapati.JPG