zahlavi.GIF

Global Politics

TÝDEN.CZ

20. 9. 2018
Rubrika: O politice

Čéesesdé proti vám tečka cézet

Autor: Michael Fiala

17.02.2009 23:49

Občanští demokraté odstartovali novou webovou stránku s názvem cssdprotivam.cz. Jako důvod spuštění takového projektu uvádějí, že „Projekt www.cssdprotivam.cz je odpovědí ODS na snahu současného vedení ČSSD stavět popularitu na kritice všeho a za všech okolností. ČSSD na rozdíl od ODS nemá žádnou pozitivní programovou alternativu, jejím jediným prostředkem je negace.“ Co se týče kritiky sociální demokracie, tak má ODS naprostou pravdu. Sociální demokracie již několik let redukuje svojí kampaň na negaci ODS a populistické výroky. Populismus je jeden z hlavních rysů sociální demokracie, kterou ODS kritizuje. Proč tedy začíná používat naprosto stejné praktiky?

ODS zaostává v žebříčcích volebních preferencí, a proto sáhla po zbrani svého největšího rivala. Opravdu má dojem, že tato taktika může nést své ovoce? Vzpomeňme na parlamentní volby v roce 2006. Ačkoli ČSSD nedostala málo hlasů, prohrála si volby mimojiné tím, jakou vedla negativistickou kampaň a jakou agresivní rétoriku předváděl Jiří Paroubek. V porovnání s ním působil klidný Topolánek na voliče velmi sympaticky. Pak ale přišla zdravotnická reforma z dílny ministra Julínka a z 30 korun se stalo volební heslo sociální demokracie. V krajských a senátních volbách 2008 ČSSD drtivě zvítězila. Pomohla jí velmi primitivní kampaň založená na poplatcích ve zdravotnictví, které vlastně nemají s krajskou politikou mnoho společného. Témata, která mají být v takových volbách logicky reflektována (dopravní infrastruktura, místní rozvoj, turistika…) byla zcela odsunuta do pozadí. ODS se k takovému drastickému populismu nikdy nesnižovala… tedy až doteď.

Gradace agresivity a prvoplánovité diskreditace svého rivala je cesta do pekel. Reakce na reakci vyvolává nezastavitelnou spirálu. Takový souboj mezi dvěma největšími stranami povede ještě k větší voličské a společenské polarizaci. Už volby v roce 2006 se nesly ve znamení ODS vs ČSSD (pravice versus levice) a ostatní štěpné linie (politologové jim říkají „cleavages“), které určují voličovo rozhodování jako např. město-venkov, stát-církev, centrum-periferie, postmaterialismus, apod. zůstaly na vedlejší koleji. Vyostření souboje může sice přilákat více voličů k urnám, ale povede k posílení „skoro-bipartismu“, který možná kdysi v rámci volební reformy osnovali Václav Klaus s Milošem Zemanem, nežli jim to Ústavní soud zakázal. Český volební poměrný systém je sice v mnoha ohledech podivný a neumí vytvořit silné a akceschopné vlády, ale je alespoň v jistých ohledech demokratický.

Je nesmysl tvrdit, že čeští politici nemají „politickou kulturu“. Politická kultura je všude tam, kde se politika vyskytuje. Jde pouze o to, na jaké výši se ona kultura pohybuje. Tehdy je třeba přiznat, že česká politická kultura stojí hodně nízko. Například ve Velké Británii není ohromná část politického systému a jeho mechanismů vůbec kodifikována, přesto tento systém velmi dobře funguje. Tradice a úcta k pravidlům vytvořila velmi specifickou politickou kulturu, kterou může leckterá demokratická země závidět. ČR dvojnásobně. Každý vrcholný politik v Británii ví, že když pravidla poruší, tak oponent mu to časem dvojnásobně vrátí. Je to tolerance a pragmatismus v jednom. Politické strany ve Velké Británii se snaží plnit voličský zájem a podle toho dostanou „nálepku“. V ČR si politická strana dá nejdříve nálepku (např. „liberálně-konzervativní strana“) a teprve pak se podle toho chová nehledě na to, co si myslí její voliči. Pak vznikají takové paradoxy, kdy voliči ČSSD jsou skeptičtější k EU nežli voliči ODS, ale jejich strany se chovají naopak. Připočtěme vulgární a agresivní projevy politiků, jejich skandály a aroganci – a dostaneme nepříliš lichotivý obraz české politické scény.

Troufám si tvrdit, že ČSSD volební témata více demagogicky překrucuje a ODS se drží více faktů, ale to ji ani trochu neospravedlňuje. Stránky cssdprotivam.cz jsou pouze další kapkou uprostřed bahna naší politiky. Ohlédněme od docela amatérského designu těchto stránek a zamysleme se nad obsahem. Místo toho, aby ODS vysvětlovala dále nezbytnost svých reformních kroků, které jsou bezesporu plusem dnešní vlády, tak se uchýlila k populistické kampani, kterou sama tak odsuzuje. Pouze čas ukáže, zdali to byl krok kontraproduktivní, zbytečný (voliče to neovlivní) nebo pozitivní (ODS zaboduje).

Obrázek: lidovky.cz Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.93

Diskuze

Michael Fiala

Blog nejen o globální politice a mezinárodním dění...
b13 22.jpg
Oblíbenost autora: 7.36

O autorovi

Student politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK a historie na FF UK.

Kalendář

<<   září 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

zapati.JPG