zahlavi.GIF

Global Politics

TÝDEN.CZ

20. 9. 2018
Rubrika: O politice

Selektivní zpravodajství

Autor: Michael Fiala

28.11.2008 11:24

V těchto dnech můžeme být díky světovým médiím svědky krvavého teroristického útoku v Indii. Tento bezpochyby strašlivý čin zaplnil přední stránky zpravodajských serverů a bude teď jistě probírán i z různých úhlů na stránkách českých novin a v reportážích televizních zpráv. Nenecháváme se ale šokovat něčím, co je ve světě vlastně na „denním pořádku"?

 Podobné události často na pár dní dostanou v novinách samostatnou rubriku, stává se z nich svým způsobem speciální kauza. Namátkou teroristické útoky na Bali, tragédie v Beslanu, únosy žurnalistů v Afghánistánu či Iráku, nedávná válka a krize v Gruzii, nynější nepokoje v Thajsku. Události veskrze velmi rozdílné a časově a prostorově vzdálené, ale mají minimálně jedno pojítko. Vždy je v dané věci nějak silněji zainteresována Evropa či USA. Zkrátka je patrný silný (a asi pro nás přirozený) eurocentrismus.

V indonéském letovisku umírali západní turisté. Kavkaz je de facto za humny a navíc zde zlobí Rusko. V Iráku a Afghánistánu válčí tisíce vojáků Spojených států či USA a pracuje zde i mnoho západních novinářů. A teď se nemohou lidé z celého světa dostat domů, protože letiště v Bangoku je zablokováno demonstranty. Tyto příklady mají sloužit pouze k demonstraci toho, jak je naše vnímání toho, co je podstatné nebo klíčové, ovlivněno médii. Samozřejmě je dobře, že se o těchto věcech píše a věnuje se jim velká pozornost, ale přehlížíme tím srovnatelné ba i mnohem horší katastrofy, které sužují naší planetu.

Velmi podrobně nám byly či jsou servírovány novinky ohledně války v Iráku, Afghánistánu či Gruzii. Ale i ty časem omrzejí. Například takový Irák. Nejdřívě jsme den co den mohli sledovat podrobný popis postupu koaličních vojsk až po dobytí Bagdádu. Dlouho se pak mluvilo o špatné bezpečnostní situaci v zemi a o každém atentátu islamistů. V letech 2005/2006 umíralo v Iráku denně v průměru několik desítek lidí v důsledku nějakého pumového či jiného útoku. Avšak těmito věcmi byla média dávno přesycena a informovala o nich okrajově. A tento nezájem a „banalizace zla" je bohužel častým projevem provázejícím zpravodajské prostředky na západě.

Přesto je Iráku, Afghánistánu nebo teroristickým útokům věnována značná pozornost. Avšak média se zdají být značně náladová, co se týče obsahu zpráv, které chtějí uveřejnit. Nynější stojaté vody zahraniční politiky - kromě dlouhodobějších témat jako Obama nebo finanční krize a aktuálních témat jako thajské nepokoje a zmiňovaný teroristický útok v Indii - rozdmýchávají také somálští piráti. Píše se o nich nyní velmi podrobně, ale v tomto případě se jedná o problém, který trvá již řadu let. Teprve když Somálci své útoky na moři zitenzivnili, zajali loď s nákladem tanků či obrovský ropný tanker Sirius Star a ve věci se začala angažovat EU, USA, Rusko nebo Indie, začali se více všímat i novináři.

Tím logicky vzrůstá i informovanost lidí a jejich vnímání toho co se ve světě děje. Pokud se zeptáte člověka na ulici, jaká válka se ve světě odehrává, pravděpodobně odpoví, že válka v Iráku, popř. v Afghánistánu. Před pár měsíci by pravděpodobně řekl, že v Gruzii, ale dnes by si na ni možná ani nevzpomněl. Proč? Protože Gruzie už není pro média příliš zajímavá. Zdali někdo potrestá viníky této války, či co se stane s obyčejnými Abcházci, Osetinci, Gruzínci či Rusy se prakticky nikde nedovíte. O Číně se také dlouho psalo. Psalo se také o lidských právech, protože se blížila olympiáda. Olymipáda skončila a tato otázka do velké míry vyšuměla.

A takových příkladů je nespočetně. Proč se tak málo mluví o jiných konfliktech, ve kterých umírá tisíce lidí? V Kongu umřelo již kolem 4 milionů lidí od počátku této spletité války, což je nejvíce od dob druhé světové války, ale informace o tom se k nám dostanou málokdy. Stejně tak denodenně umírají lidé ve Rwandě, Burundi, Ugandě, nebo Středoafrické republice. Zmínění piráti nejsou zdaleka jenom u somálského pobřeží, ale ovládají také například vody Nigérie a sousedních států. Tisíce lidí umírá často pod vládní taktovkou ve východním Súdánu, střídavě jsou napjaté vztahy na jihu Súdánu, kde se také prolévá krev. V Nepálu dlouho terorizují vesničany v horách maoistické bojůvky. Na Srí Lance válčí Tamilové s většinovým buddhistickým obyvatelstvem. V Pákistánu se krom znovu povstávajícího Talibanu hasí povstání Balučů. V Thajsku, Malajsii, Indonésii či na Filipínách útočí islamistické skupiny. Prakticky neustále páchají nějaké krvavé či lidská práva potlačující excesy Palestinci, či naopak Izraelci. Narkoteroristé bují již dlouho v Kolumbii, probouzejí se opět v Peru. Mexiko je politicky silně rozdělené a mafie začíná ovládat policii, armádu a další úřady. A tak dále, a tak dále.

Každý den umírají na světě stovky lidí násilnou smrtí, ale často tomu vůbec nevěnujeme pozornost. Důležité se zdá být pouze to, co nám nabízejí média na předních stránkách. Ale v čem je důležitější fakt, že se Nizozemec nedostane z Thajska domů jak si naplánoval, nežli smrt tisíců středoafričanů?

Bude to znít jako obecná poučující fráze, ale pokud chceme býti vskutku informováni a nepodléhat deziluzím ohledně světa kolem nás, musíme číst i ty nejzapadlejší články a nekonečně vyhledávat další zprávy, ačkoli je to pracné. A stejně oné „objektivnější" informovanosti budeme vděčit pardoxně opět médiím. Totiž pouze lidé, kteří dané věci prožívají a vidí na vlastní oči, o nich můžou pravdivě mluvit. Na nás ostatní zbývají pouze zprostředkované zprávy, a proto nevstřebávejme pohodlně jenom to, co je nám nabízeno, ale pohlížejme na vše více kriticky...

 

Obrázek: www.wehaitians.comNelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.76

Diskuze

Michael Fiala

Blog nejen o globální politice a mezinárodním dění...
b13 22.jpg
Oblíbenost autora: 7.36

O autorovi

Student politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK a historie na FF UK.

Kalendář

<<   září 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

zapati.JPG